4 Temmuz 2014 Cuma

Bir Kelime Bir İşlem (4)

İşlem sorularında amaç verilen sayılarla toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini kullanarak hedef sayıya mümkün olduğunca yaklaşmak ya da tam sonuç elde etmek. Bir kere kullanılan bir sayı bir daha kullanılamaz. Ara basamaklarda elde edilen sayılar daha sonraki işlemlerde yine bir defa olmak üzere kullanılabilir.

Kelime sorularında amaç verilen harfler ve bir adet joker harf kullanarak en uzun kelimeyi bulmak. Verilen harfler bir kere kullanılabilir ve üretilen kelimeler özel isim olamaz, çekim eki almış olamaz.

Bu haftanın soruları:

İşlem 1:
Verilen sayılar: 6 9 7 10 25
Hedef: 525

Kelime 1:
Harfler: ş s r e k t g i

İşlem 2:
Verilen sayılar: 5 4 6 5 25
Hedef: 924

Kelime 2:
Harfler: s z y ı k n ı ö

İşlem 3:
Verilen sayılar: 9 9 5 9 100
Hedef: 310

Kelime 3:
Harfler: j u k h ğ ş n a

İşlem 4:
Verilen sayılar: 7 9 5 8 100
Hedef: 672

Kelime 4:
Harfler: z n l ı k g ı f

İşlem 5:
Verilen sayılar: 3 5 7 3 75
Hedef: 280

Kelime 5:
Herfler: n i p ü m m d c




Geçen haftanın çözümleri:


İşlem 1:
Verilen sayılar: 7 9 5 9 75
Hedef: 577

9 + 5 = 14
7 x 14 = 98
9 x 75 = 675
675 - 98 = 577
Tam sonuç


Kelime 1:
Harfler: a h ü z p y r a

arayüz


İşlem 2:
Verilen sayılar: 9 8 3 8 25
Hedef: 174

8 - 3 = 5
25 + 8 = 33
5 x 33 = 165
165 + 9 = 174
Tam sonuç


Kelime 2:
Harfler: p u h l r c ç m

muhrip (i joker)


İşlem 3:
Verilen sayılar: 3 5 10 8 75
Hedef: 995

3 x 5 = 15
75 - 8 = 67
15 x 67 = 1005
1005 - 10 = 995
Tam sonuç


Kelime 3:
Harfler: j a g c h ç z a

çargah   (r joker)


İşlem 4:
Verilen sayılar: 3 4 9 10 50
Hedef: 774

3 x 9 = 27
50 + 27 = 77
10 x 77 = 770
770 + 4 = 774
Tam sonuç


Kelime 4:
Harfler: ş ı r ı o o y m

ayrışım (a joker)


İşlem 5:
Verilen sayılar: 2 8 2 5 50
Hedef: 678

50 + 2 = 52
8 + 5 = 13
13 x 52 = 676
676 + 2 = 678
Tam sonuç


Kelime 5:
Herfler: d g g ü a o h p

pedagog  (e joker)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder